عناوین جستجو فهرست عناوین پردرخواست
امروز جمعه، 6 خرداد سال 1401
آخرین بروز رسانی یکشنبه، 11 اردیبهشت 1401
صفحه اصلی English راهنما توصیه به دوستان افزودن به فهرست سایت های مورد علاقه درباره بانک اطلاعات تماس با ما
درباره بانک اطلاعات سری‌های زمانی اقتصادی
براساس بند الف ماده 116 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (83-1379)، کلیه وزارتخانه‌ها و سازمانهای تولیدی و خدماتی دولتی مرتبط با امر صادرات مکلف شدند نسبت به راه‌اندازی مرکز اطلاع رسانی مربوط به خود اقدام نمایند و خدمات اطلاع رسانی لازم را در اختیار متقاضیان داخلی و خارجی قرار دهند.

در این راستا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه تهیه و انتشار منظم و مستمر آمار و گزارش‌های اقتصادی خود (از بدو تاسیس تا کنون)، با هدف توسعه و تقویت پایه‌ای تحقیقات اقتصادی و با توجه به فقدان بانک جامع اطلاعات متغیرهای اقتصادی در کشور، سامانه بانک اطلاعات سری‌های زمانی اقتصادی را به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی و در اختیار عموم کاربران اینترنتی قرار داده است.

در این سامانه اطلاعات بخشهای چهارگانه اقتصاد کلان کشور شامل بخش‌های واقعی، خارجی، دولتی و پولی از طریق آمار موجود در حسابهای ملی (درآمد و هزینه ملی)، تراز پرداختهای خارجی،‌ آمارهای مالی دولت و حسابهای پولی پوشش داده شده است.

سامانه مذکور مشتمل بر بیش از یک هزار متغیرمهم اقتصادی می‌باشد که به تفکیک در سرفصل‌های «حسابهای ملی» ، «صنعت و معدن»، «ساختمان و مسکن»، «حمل و نقل»، «کشاورزی»، «انرژی»، «بخش خارجی»،‌ «متغیرهای پولی و اعتباری»، «بورس اوراق بهادار»، «وضعیت مالی دولت»، «شاخص‌های قیمتی»، «امور اجتماعی»، «نیروی انسانی و اشتغال» و با تواتر فصلی و سالانه برای دوره زمانی سال 1338 به بعد در دو محیط Excel و HTML قابل فراخوانی است.

از مزایای این بانک اطلاعات، امکان انتخاب همزمان یک صد متغیر مختلف و نمایش آنها در دو محیط Excel و HTML و همچنین رسم نمودار می‌باشد. کاربر پس از بارگیری اطلاعات انتخاب شده در محیط Excel قادر خواهد بود تا از تمامی قابلیت‌های این نرم‌افزار اعم از رسم نمودار،‌اعمال فرمول و انجام محاسبات مختلف آماری بهره گرفته و فایل مورد نظر را با نام و فرمت دلخواه بر رایانه شخصی ذخیره نماید. همچنین در سامانه فوق، امکان مشاهده فهرست الفبایی و جستجوی سری زمانی مورد نظر فراهم شده است. از مختصات کم نظیر دیگر این پایگاه ارائه تعاریف و توضیحات ضروری (فرا داده)، درخصوص یکایک متغیرهای اقتصادی موجود در بانک اطلاعات و کاربری کاملاٌ‌ آسان آن است. در معرفی متغیر، تلاش شده است تواتر،‌سال شروع،‌منبع آمار،‌ تعریف متغیر انتخاب شده و هرگونه توضیح لازم درخصوص سری زمانی که کاربر را به هنگام استفاده از سری زمانی کمک می‌نماید، ارایه شود. کاربران می‌توانند نظرها و پیشنهادهای خود را به مسئول سایت از طریق TSDAdmin@cbi.ir ارسال نمایند.
 
کلیه حقوق محفوظ است
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اداره نرم افزار
وضوح تصوير 1024 * 1280 يا بالاتر پيشنهاد می‌شود.